Akupunktur ile Tüp Bebek Tedavisi

  Ankara Akupunktur ile Tüp Bebek Tedavisi

  Akupunktur, temelleri Çin’e dayanan, vücudun belli bölgelerindeki sinirleri uyaran, tamamlayıcı bir tedavidir. Günümüzde, etkisi ve güvenilirliği giderek daha fazla otorite tarafından onaylanmaktadır. Bu nedenle tıp alanındaki birçok tedavi sürecinde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bunlardan birinin de tüp bebek ve aşılama tedavileri olduğunu söyleyebiliriz. Kısırlık tedavisinde başvurulan tüp bebek yöntemi, umut verici olduğu kadar stresli bir süreçtir de. Çiftler bebek sahibi olmayı beklerken üreme hücrelerinin yeterli olup olmadığı, işlemin başarısı hakkında sık sık endişe duyarlar. Akupunktur tedavisi, bu süreçte stresin azalmasını ve hormonların dengelenmesini sağlar. Endometrium olarak isimlendirilen rahim içi zarının güçlenmesine yardımcı olur. Böylece tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırır.

  Yazımızın devamında, akupunkturun tüp bebek tedavisinde kullanımı ve faydaları hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara akupunktur ile tüp bebek tedavisi için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

  Akupunktur Nedir?

  Akupunktur, kökenleri Çin’e dayanan bir tedavi yöntemidir. Uzak Doğu’da etkileri uzun yıllardır bilinen ve uygulanan bir tedavi olmasına rağmen, tüm dünyada yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Zayıflama, sigara bırakma, vajinismus ve depresyon tedavisi gibi birçok farklı amaçla uygulanmaktadır. Esas amacı; ince iğneler yardımı ile vücuttaki bazı bölgeleri uyarmak, böylece vücudun dengelenmesini ve metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktır. Etkisi hakkında temel olarak üç teori bulunur:

  • Akupunktur tedavisi, elektromanyetik sinyallerin iletimini sağlar.
  • Opioid sistemi aktive eder. Yani ağrı giderici moleküllerin salgılanmasını sağlar.
  • Otonom sinir sisteminde olumlu değişimlere neden olur.

  Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Akupunktur tedavisi, ince iğnelerin vücudun bazı bölgelerine batırılması ile yapılır. Sıklıkla kulak bölgesine uygulama yapılır. Bunun nedeni kulaktaki her bir bölgenin iç organlarla bağlantısı olması, bu bölgede bir karşılık bulmasıdır. Bununla birlikte kulak akupunkturu, vücut akupunkturu ile birlikte de yapılabilir. Ancak tedaviden en iyi sonuçları alabilmek için iğnelerin doğru yere, doğru derinlikte uygulanması önemlidir. Bu noktada da akupunktur yapan doktorun deneyimi ortaya çıkmaktadır. Ankara akupunktur tedavisi, birçok farklı uzman tarafından yapılabilmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisinde yapılan akupunktur için uzman bir doktor arıyorsanız, Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

  Tüp Bebek Tedavisinde Akupunkturun Etkisi Nedir?

  Akupunktur tedavisinin etkili olduğu alanların biri de tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi, çiftler için kaygılı bir sürece dönüşebilmektedir. Tedaviden alınacak sonuçlar hakkında kaygılanmak, annenin gebe kalma sürecini de olumsuz etkiler. Bu süreçte endometrium tabakasının da güçlü olması, gebelik olasılığını artırır. Akupunktur, hem anne adayının rahatlamasını hem de vücudun güçlenmesini sağlayarak, gebelik sürecine destek olur.

  Akupunktur

  • Beyindeki limbik sistem üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle tüp bebek tedavisindeki hastanın rahatlamasına, stresle başa çıkmasına yardımcı olur.
  • Mutluluk ile ilgisi olan serotonin ve endorfin hormonlarını yükseltir. Böylece depresyonu azaltır. Kısırlık tanısının getirdiği olumsuz duyguların azalmasına yardımcı olur.
  • Östrojen düzeyleri dengelenir. Böylece gebelik sürecine destek olur.
  • Yumurtalıkların sayısını ve kalitesini artırır.
  • Rahim içi duvarının güçlenmesine yardımcı olduğu için embriyonun rahim duvarına tutunmasını kolaylaştırır.

  Annenin psikolojik durumu, gebelik oluşmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinden önce ve sonra yapılan akupunktur ile psikolojik olarak ideal koşulların oluşması sağlanır. Araştırmalara göre akupunktur, tüp bebek tedavisinde başarıyı %10 – 20 oranında artırmaktadır.

  Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Ne Zaman Yapılır?

  Tüp bebek tedavisinde akupunktur yapmak için farklı zaman seçenekleri olabilir:

  • Döllenen yumurtanın anne rahmine transfer edileceği gün
  • Tüp bebek tedavisinden 3 – 4 ay önce
  • Döllenen yumurtanın transferinde kadar geçen sürede, haftalık olarak
  • Tüp bebek tedavisinin sonuçlarının takip edildiği dönemde
  • Daha önce düşük yapan ve tekrarlayan düşük sorunu yaşayan hastalarımızın gebeliklerinin ilk 12 ayı içerisinde tüp bebek tedavisi yapılabilir.

  Bununla birlikte yaygın tercih edilen uygulama şekli; transferin yapılacağı gün, işlemden önceki 30 dakikada ve işlemden sonraki 30 dakikada 2 farklı uygulama yapmaktır.

  Ankara Akupunktur ile Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

  Günümüzde, tüp bebek kliniklerinde akupunktur uygulaması giderek yaygınlaşmaktadır. Birçok klinik, bunun için özel olarak akupunktur uzmanları çalıştırmaktadır. Ankara akupunktur ile tüp bebek tedavisi, muayenehanemizde Op. Dr. Didem Kurban tarafından yapılmaktadır. Akupunktur fiyatları ise yapılacak uygulama sayısına ve tüp bebek tedavi sürecine göre değişebilmektedir.

  Ankara akupunktur ile tüp bebek fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi