HPV Testi

  Ankara HPV Testi

  HPV testi Ankara; HPV şüphesi olan kadınlarda virüsün varlığını ve tiplerini araştırmak için yapılan bir testtir. HPV yani Human Papilloma Virus, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Yaygın belirtisi; genital bölgede siğil oluşturmasıdır. Ancak bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeden, sessiz bir şekilde ilerleyebilir. HPV testi sayesinde siğil görünmeyen kadınlarda virüsün varlığı saptanabilir. Ya da genital siğiller nedeniyle HPV şüphesi olan hastalarımızda, HPV’nin türü tespit edilebilir.

  Ankara HPV testi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

  HPV (Human Papilloma Virus) Nedir?

  Açılımı Human Papilloma Virus olan HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Virüs, genital bölgede siğillere yol açar. Bu siğillerin kısa vadede sağlık açısından bir zararı yoktur. Ancak HPV, uzun vadede rahim ağzı kanserine neden olan, tehlikeli bir virüstür. Günümüzde rahim ağzı kanseri vakalarının büyük bir çoğunluğu HPV nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

  HPV Kansere Neden Olur Mu? Hangi Türleri Kanser Yapar?

  HPV, uzun vadede rahim ağzı kanserine neden olabilen bir virüstür. HPV’nin 200’den fazla çeşidi vardır. Bu çeşitlerin bazıları yüksek riskli bazıları ise düşük riskli HPV grubundadır. Rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli kabul edilen HPV türleri:

  • HPV Tip-6, Tip-16, Tip-18, Tip-31, Tip-51, Tip- 52, Tip-53, Tip-56, Tip-58, Tip-66

  HPV Nasıl Anlaşılır? Yüksek Riskli HPV Siğil Yapar Mı?

  HPV, genellikle genital siğiller ile kendini gösterir. Ancak kişinin yapısal özelliklerine bağlı olarak, bazı hastalarda siğil oluşumu gözlenmeyebilir. Bu durumda kişi, HPV’yi hiç fark etmeyebilir. HPV şüphesi olan kişiye HPV testi yapıldığında en kesin sonuçlar elde edilir.

  HPV Testi Nedir? Smear Testinden Farkları Nelerdir?

  HPV testi

  HPV varlığını ve türlerini değerlendirmek için yapılır. Özellikle genital bölgede siğil gözlenen kadınlarda virüsün türünün yüksek riskli mi yoksa düşük riskli mi olduğunu tespit etmek için en kesin yöntemdir. Ankara HPV testi için Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

  Smear testi

  Smear testi rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle yeni oluşmaya başlayan lezyonların ya da ileride kansere dönüşme olasılığı olan dokuların tespit edilmesini sağlar. Rahim ağzı kanseri, genellikle belirti vermeden, uzun sürede ilerleyen bir kanser türü olduğu için erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis edilen rahim ağzı kanseri vakalarında tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Erken teşhiste en büyük rolü oynayan ise smear testidir.

  HPV Testi Nasıl Yapılır?

  HPV testi jinekolojik muayene sırasında, sadece birkaç dakikada tamamlanan, basit bir işlemdir. Test sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez. Öncelikle hasta muayene masasına alınır. Vajina duvarları spekulum ile ayrılır. Sonrasında yumuşak bir fırça ve spatula adı verilen tıbbî bir materyal ile servikal hücrelerden örnek alınır. Alınan örnek cam üzerine sürülür ve özel bir sıvı ile sabitlenerek, laboratuvar incelemesine gönderilir.

  HPV Testi Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılmalı?

  HPV testi, kişi genital siğilleri fark ettiğinde ya da şüpheli cinsel ilişkiden sonra yapılabilir. Eğer testin sonuçları pozitif çıkarsa, kişi, rahim ağzı kanseri için risk grubunda kabul edilir. Bu nedenle smear testinin daha sık yapılması gerekebilir. Ulusal toplum tabanlı tarama standartlarına göre smear testinin 30 – 65 yaş arası kadınlarda 5 yılda bir yapılması yeterlidir. Ancak HPV tespit edilen kadınlarda (özellikle yüksek riskli HPV tespit edilmişse) 6 ay – 1 yılda bir smear testi yapılması daha doğru olacaktır.

  Ankara HPV Testi Fiyatları

  HPV testi, özellikle Ankara gibi büyük illerde pek çok klinik ve kurumda yapılmaktadır. Özel kliniklerde yapılan HPV testlerinin fiyatları ise klinikten kliniğe değişebilmektedir. Ankara HPV testi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz muayenehanemizle iletişime geçebilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi