Kolposkopi

  Kolposkopi Ankara

  Kolposkopi Ankara; rahim ağzındaki dokuların incelenmesini sağlayan bir işlemdir. “Kolposkop” adı verilen, büyüteçe benzer bir alet yardımı ile yapılır. 1900’lü yılların başından beri kullanılan bu inceleme yöntemi, günümüzde rahim ağzı kanserinin tanısında başlıca rolü oynar. Rahim ağzı kanseri erken ilerleyen bir kanser türü olduğu için bölgedeki değişimler kolposkopi ile net bir şekilde incelenebilir.

  Yazımızın devamında kolposkopi nasıl yapılır, anestezi ile mi yapılır, sonuçları ne zaman çıkar gibi sık sorulan sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kolposkopi fiyatlarını öğrenmek için ise Op. Dr. Didem Kurban ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kolposkopi Nedir?

  Kolposkopi; girişimsel olmayan, özel bir büyüteç yardımıyla rahim ağzının incelenmesini sağlayan bir işlemdir. “Kolposkop” adı verilen bu özel büyüteç, rahim ağzındaki dokuları yaklaşık 6 – 40 kat kadar büyütebilir. Böylece rahim ağzındaki anormal dokuların saptanmasını sağlar. İşlem sırasında biyopsi de yapılabilir. Birden fazla bölgeden doku örneği alınabilir. Biyopsi ile birlikte yapılan kolposkopi işlemine ise “kolposkopik biyopsi” denmektedir.

  Kolposkopi Ankara Neden Yapılır?

  Kolposkopi yapılmasının başlıca nedeni; smear testinde anormal sonuçlar gözlenen hastalarda kesin teşhisi koyabilmektir. Özellikle HPV 16 ve 18 ile enfekte olan hastalarda rahim ağzının değerlendirilmesi ve kanser teşhisinin erkenden koyulabilmesi için oldukça önemlidir. Başlıca amacı rahim ağzı kanserini değerlendirmek olsa da kadın sağlığını tehdit eden birçok hastalığın teşhisinde kullanılabilir. Kolposkopi sayesinde;

  • Vulvadaki şüpheli lezyonlar değerlendirilebilir.
  • Dış genital bölgedeki prekanseröz hücreler tespit edilebilir.
  • Vulvadaki geçmeyen kaşıntının nedenleri teşhis edilebilir.
  • Serviksteki şüpheli lezyonların takibi yapılabilir.
  • Kısırlık tanı sürecine dahil olabilir.
  • Serviks ameliyatlarından önce vulvanın değerlendirilmesi için yapılabilir.

  Kolposkopi Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kolposkopiden önceki

  • Birkaç gün cinsel ilişki yaşanmamalıdır.
  • Birkaç gün tampon kullanılmamalıdır.
  • Birkaç gün vajinal ilaç kullanılmamalıdır ve vajinal duş alınmamalıdır.

  Kolposkopiden en iyi sonuçların alınması için işlemin adet döneminde yapılmaması tercih edilir.

  Kolposkopi Ankara Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi ağrısız ve acısız bir işlemdir. Bu nedenle işlemden önce anestezi yapılmasına gerek yoktur.

  • Hasta muayene masasına yatırılır.
  • Vajina girişi temizlenir ve spekulum ile genişletilir.
  • Serviks, özel bir solüsyonla yıkanır.
  • Kolposkop, vajina girişine yerleştirilir ve dokular incelenir.
  • Gerekli durumlarda biyopsi de yapılabilir.

  Kolposkopi Ankara Ne Kadar Sürer?

  Eğer biyopsi yapılmazsa, 5 – 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Ancak biyopsi de yapılan hastalarda, bu süre daha uzun olabilir.

  Kolposkopide Anestezi Yapılır Mı?

  Kolposkopi sırasında hasta hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. Bu nedenle anestezi yapılmaz. Ankara kolposkopi ve uygulanışı hakkında daha fazla bilgi almak için muayenehanemizi arayabilir ve Op. Dr. Didem Kurban’dan randevu alabilirsiniz.

  Kolposkopiden Sonra Kanama Olur Mu?

  Kolposkopiden sonra kanama olmaz. Kişi, aynı gün içerisinde, günlük yaşamına dönebilir. Ancak kolposkopik biyopsiden sonra, lekelenme tarzında kanamalar olabilir.

  Kolposkopi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Kolposkopi sonuçları birkaç gün içerisinde çıkar. Ancak biyopsi sonuçları için bir süre daha beklemek gerekebilir.

  Hamileyken de Kolposkopi Yapılabilir Mi?

  Hamilelerde de kolposkopi yapılabilir. Ancak biyopsi yapılacaksa mutlaka kapsamlı bir değerlendirme yapılmalı ve gebeliğe zarar vermeyecek şekilde planlanmalıdır.

  Ankara Kolposkopi Fiyatları

  Kolposkopi, günümüzde vulva ve rahim ağzındaki lezyonların değerlendirilmesinde en önemli işlemlerden biridir. Oldukça basit bir işlem olmasına rağmen, kadın sağlığı için hayati bilgileri bize vermektedir. Özellikle HPV ile enfekte olmuş kadınlarda rahim ağzı kanserinin değerlendirilmesinde büyük rol oynar. Ankara’da kolposkopi fiyatları ise kliniğe ve doktora göre değişkenlik gösterebilir.

  Ankara kolposkopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için muayenehanemizi arayabilir; randevu alabilirsiniz.

  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi